Проектування зерносховищ: типи та особливості

Сучасне зерносховище – складна інженерна споруда. Її будують за типовими проектами, які розробляють спеціалізовані проектні організації з урахуванням досягнень науки і міжнародного досвіду. Більшість сучасних типових проектів зерносховищ передбачають наявність стаціонарних засобів механізації для проведення завантажувально-розвантажувальних і транспортних робіт, установки для активного вентилювання природним і штучно охолодженим повітрям, аерожолобів, а також робочих споруд для приймання насіння з відділенням для протруювання і затарювання, автоматичних ваг та ін.

Отже, проектування зерносховищ – річ відповідальна. Для початку визначимо, які типи зерносховищ існують на сьогодні в Україні:

— старі склади (одноповерхові приміщення з горизонтальною або похилою підлогою) вміщують від 50 до 300 тонн зерна, майже не механізовані;

— елеватори (сучасні склади, передбачають завантаження зерна конвеєрами, використання принципу самопливу зерна) вміщують від 500 до 5000 тонн зерна, повністю механізовані та вимагають чітко продуманого проекту будівництва.

Як бачимо, елеватори набагато більше підходять до сучасних вимог зберігання зернових, бобових та інших видів насіння. Сучасний елеватор забезпечує виконання всіх операцій з максимальною ефективністю і надійним забезпеченням збереження зерна.

Ще одна суттєва перевага:

— в типових зерносховищах на 1 т місткості припадає 2,5-3 м3 приміщення (невисокі одноповерхові склади);

— елеватор досить компактний завдяки великій висоті споруд (на 1 т місткості – 1,5-1,7 м3).

Елеватор, як повністю механізоване зерносховище, призначений для виконання всіх завантажувально-розвантажувальних робіт, повної технологічної обробки та зберігання зерна. Його можна розглядати як комплексне поєднання основного обладнання та споруд: робоча башта з технологічним і транспортним обладнанням; силосний корпус з транспортним та іншим обладнанням; обладнання для приймання зерна з автомашин, вагонів, суден; обладнання для відпуску зерна на різні види транспорту і зернопереробні підприємства; цех відходів; системи аспірації і видалення відходів. Людина лише керує цим процесом з пункту управління. А уявіть, як проходить цей перелік робіт у зерносховищі старого типу! 

Україна лише на шляху побудови сучасних елеваторів чи модернізації зерносховищ старого типу. Нині існують компанії, що постачають елеватори та їх комплектуючі з більш досвідчених та прогресивних європейських заводів, а також оновлюють старі зерносховища.

ТОВ "Зернові комплекси та системи" реалізує елеватори, норії, силоси тощо від виробника – польського заводу FEERUM та італійського заводу STRAHL. Якісне європейське обладнання стане просто незамінною складовою, якщо є необхідність зберегти зерно та насіння з подальшим його транспортуванням чи поступово використовувати для різних потреб. Від урожаю до урожаю – так можна сміливо охарактеризувати функціональні якості сучасних елеваторів від FEERUM i STRAHL.